80 са жертвите на американската атака в Каракас

80 са жертвите на американската атака в Каракас

Бившият венецуелски президент Николас Мадуро ще се яви днес по обяд пред съдия в Ню Йорк, съобщи съдът. Тогава официално ще му бъдат повдигнати обвинения, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Обвинен от американската съдебна система, наред с други неща, в „наркотероризъм“ и внос на кокаин в САЩ, държавният глава на Венецуела беше заловен вчера по време на операция на американската армия и ще бъде изправен утре пред федералния съд на Южния окръг в Манхатън.

The New York Times, цитирайки високопоставен венецуелски служител съобщава, че броят на жертвите при атаката на САЩ във Венецуела се е увеличил до 80 души, предаде ФОКУС

„Броят на жертвите по време на акцията достигна 80“, се казва в доклада.

Служителят добави, че има загинали както сред цивилното население, така и сред военните. Според него обаче тази цифра може да се увеличи.

На 3 януари президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че САЩ успешно са нанесли удар по Венецуела. А по-късно венецуелският президент Мадуро и съпругата му Силия Флорес бяха заловени и изведени от щата след щурм на американските армия в дома им.

Вчера въоръжените сили на Венецуела признаха Делси Родригес, заместник на сваления президент Николас Мадуро, за временен лидер на страната. В същото време Мадуро и Флорес бяха транспортирани до центъра за задържане в Бруклин, Ню Йорк, където ще бъдат съседени.

Американският лидер предупреди Родригес да не се противопоставя на САЩ.

Стотици хиляди хора се събраха пред посолствата на САЩ в Европа, за да протестират срещу операцията във Венецуела, пише РИА Новости, цитирана от ФОКУС.

Представители на леви партии участваха в протеста пред Генералното консулство на САЩ под засилена полицейска охрана. Повечето протестиращи носеха със себе си плакати с надписи:

„Ръцете далеч от Венецуела!“, „Не можете да избегнете международното правосъдие!“ и „Латинска Америка не принадлежи на Съединените щати“. Участниците в митингите скандираха „Пуснете го!“ и „Янки, прибирайте се!“

Десетки души – предимно активисти от леви и антифашистки организации – се събраха на булевард Уяздовские близо до посолството на САЩ, държейки венецуелски знамена и провенецуелски плакати. Под звуците на барабани те скандираха:

„Искаме незабавно прекратяване на агресията на САЩ срещу Венецуела! Спрете войната! Без кръвопролития за петрол!“, се казва в изявление на организаторите.

В неделя, 4 януари, в Мадрид и други градове в Испания се проведоха масови протести в подкрепа на Венецуела и срещу военната намеса на САЩ в страната.

Демонстрацията в квартал Саламанка в Мадрид, която според правителството е привлякла над хиляда души, се проведе пред американското посолство.

Протестиращите изразиха възмущението си от действията на Съединените щати, обвинявайки ги в нарушаване на международното право и подкрепа на терористична дейност.

Представители на леви политически сили взеха участие в протеста. Лидерът на партия „Подемос“ Йоне Белара призова испанското правителство и институциите на ЕС да реагират твърдо на събитията и да преразгледат отношенията си с Вашингтон.

Охраната беше засилена и пред това американско посолство, като части от Националната полиция и Гражданската гвардия охраняваха периметъра.

Участниците в протестите там развяваха знамена, скандираха лозунги и изразиха силно недоволство от действията на САЩ, които те нарекоха ‘политика на силен натиск и пряка намеса във вътрешните работи на други държави’. Събралите се скандираха:

„Махайте проклетите янки от Латинска Америка“, „Няма война, няма НАТО“, „Не искаме да бъдем колония на САЩ“ и „Няма НАТО, махайте се от базите“. Сред тях бяха и граждани на латиноамерикански държави.

„Това, което се случи в нашата страна, е грубо нарушение на международното право и намеса във вътрешните работи на суверенна държава. Атаката на САЩ ще остави много по-дълбоки рани от тези, които уж се опитаха да поправят“, казва пред кореспондент на РИА „Новости“ венецуелецът Орландо Салас, който се премества в Испания преди шест години.

Кубинският гражданин Ерик Брисеньо също изрази мнението си за събитията. Според него възмущението на събралите се е свързано не само със ситуацията във Венецуела, но и с цялостната роля на САЩ и НАТО в региона. Той се обяви против силовите действия и екстериториалните арести, изразявайки загриженост, че действията на Вашингтон биха могли да създадат опасен прецедент за всички латиноамерикански страни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *