Фондация „П.У.Л.С.“ с проект „Граждански гласове“ в Перник

Фондация „П.У.Л.С.“ с проект „Граждански гласове“ в Перник

В Международния младежки център в Перник се проведе откриваща пресконференция по проект „Граждански гласове: овластяване чрез участие, знание и свързаност за по-активни граждани“, реализиран от Фондация „П.У.Л.С.“.

Проектът се осъществява с подкрепата на Швейцарско-българската програма за сътрудничество, Механизъм за гражданска ангажираност и прозрачност (МГАП) и е с продължителност 15 месеца (март 2026 – юни 2027).

В условията на ограничен достъп до разбираема информация, ниско участие в местните процеси и недостатъчен диалог с институциите, активното гражданско участие е ключово за развитието на устойчиви и ангажирани общности. Проектът „Граждански гласове“ поставя акцент върху овластяването на хората – чрез знания, умения и реални възможности за включване в процесите на вземане на решения на местно ниво. Чрез насърчаване на диалога между граждани и институции, инициативата цели да създаде по-прозрачна, отговорна и включваща среда.

Предвидените дейности, събития и очаквани резултати бяха представени от Юлия Андонова, директор „Развитие и комуникации“ във Фондация „П.У.Л.С.“ и ръководител на проекта, както и от Весела Марева, координатор на проекта.

В рамките на събитието Александър Йорданов, водещ на младежки клуб „Да бъдем приятели“ към Фондация „П.У.Л.С.“, представи младежкия подкаст „Перник на младите“– част от бъдещата гражданска медия по проекта. Подкастът е част от цялостната стратегия за развитие на достъпни и разбираеми начини за комуникация между граждани и обществени структури по важни теми.

В събитието участваха представители на местни институции и доброволци, които се включиха активно в дискусия за възможностите за по-широко гражданско участие.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *