Фирма на Христо Ковачки се облажи с 215.4 млн. евро за жп линия

Фирма на Христо Ковачки се облажи с 215.4 млн. евро за жп линия

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е излязла с определение, което допуска предварително изпълнение на решение на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) да въдложи на консорциум с участието на свързвана с енергийния консултант Христо Ковачки фирма ремонта на жп участъка София-Перник-Радомир на стойност 215.4 млн. евро без ДДС.

Това реално отвързва ръцете на държавния жп оператор да сключи договора и дори да плати 10 процента авансово от стойността му, докато антимонополната комисия разглежда по същество жалбите на останалите участници в процедурата срещу избора на изпълнител.

Определението на КЗК, взето на 12 февруари 2026 г., за което първо съобщи във Фейсбук разследващият сайт Bird, подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в тридневен срок от съобщаването му на замесените страни.

Става въпрос за търга за реконструкция на жп линията София-Перник-Радомир, чийто победител бе обявен в края на декември миналата година.

За изпълнител бе избран консорциумът „ИСПА“, който предложи 421 283 219 лв. без ДДС (215.4 млн. евро). В него влизат фирмата „Интерконекта“ и свързваната с Христо Ковачки „СА.И.Е“, която е по-позната като участник в редица търгове на „Булгартрансгаз“ – включително за прословутите нови сондажи в газохранилището в Чирен“ и част от разширението на газопреносната мрежа по трасето на Вертикалния газов коридор.

Поръчката предвижда строеж на двойна жп линия за скорости до 160 км/ч, обновяване на коловозното развитие в гарите и пълно премахване на пресичанията на едно ниво с пътния и пешеходния трафик. Заложено е още и изграждане на два двупътни тунела – Батановци с дължина около 880 м и Бушляк – около 400 м. Ще бъдат направени и 8 мостови съоръжения с отвори от 25 м до 50 метра.

Решението за избора на консорциума ИСПА, обаче бе обжалвано пред КЗК на 26 януари 2026 г. от останалите участници в процедурата Сдружение „ПТТ Перник – Радомир“, „Консорциум Страбаг Рейл Кънстракшън“ ДЗЗД и Обединение „Рейлуей БГ Запад“. Какви са техните претенции не е ясно, тъй като от известно време антимонополнат акомиси яспестява публикуването на тези документи.

От определението за допускане на предварителното изпълнение на решението за избор на изпълнител става ясно, че НКЖИ не е съгласна с това с мотива, че инфраструктурата, включена в търга, попада в два от TEN-T коридорите – „Западни Балкани – Източно Средиземноморие“ и „Балтийскo море – Черно море – Егейско море“. Според жп оператора „липсата на договор за модернизация на участъка Перник-Радомир в съответствие с всички изисквания за постигане на оперативна съвместимост и безопасност на железопътната инфраструктура, собственост на НКЖИ, е от общодържавно и стратегическо значение“. НКЖИ счита, че това може да доведе до „значителни или трудно поправими вреди. Държавното предприятие отбелязва, че „налице е значим обществен интерес, който има превес над индивидуалните икономически интереси на жалбоподателя“. Като аргумент е посочен и подписан ангажимент за това трасе от страна на България с Албания и Северна Македония.

НКЖИ също така смята, че жалбоподателите не са изложили обосновани и подкрепени с доказателства мотиви, че интересите им могат да бъдат увредени при предварително изпълнение. „От изложеното в жалбите става ясно, че дружествата се стремят да провалят проведената процедура и най-вече сключването на договор, като целят защита на свои собствени финансови интереси“, посочват от жп оператора, цитиран в решението на КЗК.

Така антимонополната комисия решава да даде зелена светлина за сключване на договора с консорциума с участието на свързваната с Ковачки фирме, независимо че още няма произнасяне по същество по самите жалби, което също подлежи на съдебен контрол, който обикновено се проточва, предаде Mediapool.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *