Трънският ветеринар д-р Николай Николов: Магаретата са на изчезване!

Трънският ветеринар д-р Николай Николов: Магаретата са на изчезване!

Дългогодишният ветеринарен лекар в Трънско доктор Николай Николов е на мнение, че магаретата са изчезващ вид, предава Zapadno.com. Колоритният доктор е от Бреяновия род, който има корен от Беровско, Северна Македония.

Допреди близо 10 години трънчанинът, който живее в махала “Китка” в град Трън, отглеждаше около 15 магарета. Той е любител на тази порода животни и няма да забрави как навремето, когато е обикалял служебно селата в района, във всяка къща е имало по едно магаре.

Животното е в помощ на човека, както за дворна, така и при по-сложни метеорологични условия. Пътят до имота на доктор Николов в махала “Китка” е труднодостъпен с лек автомобил, а през зимата, при обилен снеговалеж и непроходим. Тогава на помощ идва Веска – първото и най-старо магаре на трънчанина. То е на близо 15 години и е верен другар в живота на 78-годишния ветеринарен лекар.

Въпреки, че се справя с трудностите на ежедневието, доктор Николов вече не може да отглежда магарета. Младите в рода му нямат интерес към отглеждането на магарета. Оставил е Веска и още едно магаренце – Гошко. Тези животни също изискват внимание и грижи. Ветеринарят ги обгрижва с каменна сол, която на месец му излиза около 100 евро. Купува им фураж и дори ги глези с бонбонки.

Този вид животни се славят с това, че магарешкото им мляко е полезно. То е лековито, особено за магарешка кашлица при децата и други заболявания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *