Стената на основателите в село Велковци показва история и личности

Стената на основателите в село Велковци показва история и личности

Фотографиите са една от машините на времето, която връща хората назад в годините. Снимките пазят спомени, отминали времена и личности. Такава е и идеята на „Стената на основателите“, която е подредена в кметството на брезнишкото село Велковци, предаде Zapadno.com.

Преди няколко месеца била пребоядисана стена в административната сграда, която допреди обновяването стояла празна. На кмета на селото Петя Петрова и хрумнало стената да не бъде празна, а изпълнена със спомени. Поставяйки снимки от личния семеен архив. Велковчани виждайки тези снимки, започнали и те да спомагат за нарастването на „Стената на основателите“. Хората, които посещават кметския кабинет, си припомнят събития, роднини или близки.

Така се случва и с баба Иванка, която разказа за бившите градини на село Велковци. В тях имало огромни оранжерии и се отглеждала разнообразна продукция, предназначена за работниците в мината в Перник. Градините били към пернишката мина, която направила кладенец за поливане на насажденията. От него се снабдявала с вода и банята за работниците, спомня си баба Иванка.

От архивните снимки научаваме за развитието на Велковци, в което е имало Здравна служба, АПК, родилно отделение и дори селскостопански самолет. Най-старата фотография е отпреди около 100 години.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *