Лумнаха огньовете на Сурва в Пернишко! Сурвакарите от с. Студена и тази година спазиха традицията и звънците огласиха селото. Гост на празника в селото бе кметът на община Перник Станислав Владимиров.
Огньовете лумнаха във всички градчета и села, а облечени в кожи и със страховити маски сурвакари играха ритуални танци под звуците на гласовити звънци и хлопки. Всяка сурвакарска група има болюкбашия и в огнената нощ групи от различни села се срещат на общ празник и танци край огъня.
От хилядолетия този празник отбелязва началото на новата година, а маскираните гонят злото. На 14 януари маскираните обикалят домовете и благославят стопаните, а те ги черпят с традиционни ястия и напитки.
През годините изработването на сурвакарски маски се е превърнало в изкуство, има известни не само в България майстори, които пресъздават от дърво, кожи и пера истински шедьоври.
Само след дни в Перник започва Международният маскараден фестивал. От 2009 г. Перник официално е обявен за европейска карнавална столица заради своя международен маскараден фестивал „Сурва“, с което става най-значимия фестивален център за цяла Европа.
