Омбудсманът за проверките за глоби към КАТ в Общината: Не може така!

Омбудсманът за проверките за глоби към КАТ в Общината: Не може така!

Омбудсманът Велислава Делчева се произнесе относно казуса за връчване на глоби на входа на Община Перник. Проблемът нашумя преди време, след като гражданинът Вихрен Матев подаде сигнал срещу практиката на администрацията. За резултата от проверката той информира в социалната мрежа.

Ето какво пише Матев:

„Получих официален отговор от Омбудсмана на Република България по жалба № 519/2026 г. за практиката на входа на Община Перник – гражданите да бъдат спирани, да им се искат лични карти, да се проверяват за глоби към КАТ и при отказ да се предостави лична карта – да не се допускат в сградата на Общината!

Какво потвърждава Омбудсманът:

Не може достъпът до сградата на общината да се обвързва с това дали имаш невръчени актове или фишове, или неплатени задължения по тях. Омбудсманът приема, че с въвеждането на такива условия е нарушен „основен принцип на доброто управление – принципът на законност“: администрацията трябва да действа само в съответствие с нормативната уредба.

Омбудсманът казва и нещо много важно: „отказът да бъде извършена административна услуга трябва да има законоустановени основания“ – материални или процесуални пречки. Когато общината „спира услугата“ заради невръчени актове и неплатени глоби, това по същество е „отказ от изпълнение на законовите задължения на общината да обслужва населението“.

Дори целта да е „да се подпомогне събирането“, Омбудсманът подчертава: „не е допустимо тази цел да се постига чрез нарушаване правата на гражданите“ и чрез „административен натиск“, който въвежда допълнителни, често незаконосъобразни изисквания.

Омбудсманът изрично отбелязва, че връчването на електронни фишове от общински длъжностни лица при извършването на административни услуги влиза в сила от 07.05.2026 г., и че нормата е ограничена до връчване „при извършване на административни услуги“, а не като предварителен филтър за достъп до сградата.“

Според документа омбудсманът е препоръчал на кмета на Перник ако се извършват връчвания – това да става при спазване на закона, тоест след 07.05.2026 г., връчванията след тази дата да не се превръщат в условие за достъп до административни услуги и да се извършват при условия на дискретност и защита на личните данни, това да не става публично и пред други лица. Делчева казва ясно: „административната услуга не е награда за „изрядни“ и наказание за „неизрядни““ граждани. Общината има задължения към всички граждани и не може да ги предпоставя с изпълнението на чужди санкционни действия (МВР, НАП и т.н.).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *