12 сурвакарски групи от община Брезник са се записали за участие в маскарадния фестивал “Сурова Брезник“, който ще се проведе на 17 януари тази година, предаде Zapadno.com.
В регламента за участие организаторите от Община Брезник са определили категории. Една от тях е за детски сурвакарски групи, с възрастова граница от 3 до 14 години. Организаторите посочват, че не се допускат до участие деца под 3-годишна възраст. Друга категория е за сурвакарски групи, с участници над 14-годишна възраст.
Третата категория е определена за гостуващи сурвакарски групи – кукери, джамали, бабугери и други. Гостуващите групи представят специфичната за техния регион (населено място) традиция. Участниците в групите трябва да се придържат към автентичност и традиционност на обичая, танца, маските и облеклото, културната идентичност на групата със селището, което представляват. Прочетете още по темата в публикацията: Началото на „Сурова Брезник ‘2026″ е поставено, по 100 евро ще получава всяка група, а отделни участници – по 25 евро.
До средата на месец декември участие са заявили сурвакарските групи на 11 села в община Брезник – Долна Секирна, Банище, Сопица, Бегуновци, Ребро, Конска, Велковци, Кошарево, Ноевци, Слаковци и Гигинци. Във фестивала ще участват 12 сурвакарски групи с възрастни от тези села, както и 8 детски групи. Тази година за първи път ще участва сурвакарската група към народно читалище „Големи връх-2025“ в село Долна Секирна. Това уточни за Zapadno.com заместник-кметът на община Брезник Мария Добревска.
Срокът за подаване на заявки за участие трябваше да е до 2 януари, но тъй като тази дата е официален неработен ден, записването е удължено до 5 януари. За участие са се записали и гостуващи в община Брезник групи, сред които сурвакарската група на пернишкото село Мещица, сурвакарите на пернишкия квартал „Църлва“ и групата на VI средно училище “Св. Св. Кирил и Методий” в Перник.
Първият фестивал “Сурова Брезник” се е провел през 1984 година. Следващото издание се провежда 1988 – 1989 година, от 2004 година до наши, с изключение по време на пандемията от COVID-19, се провежда ежегодно.
