Диги край пътя в Трънско ще спират незаконните сметища?

Диги край пътя в Трънско ще спират незаконните сметища?

Решение за това как може да се предотврати достъпът до кариерите и крайпътните участъци, където се изхвърлят битови и строителни отпадъци, е намерил общинският съветник от Трън Борис Ангелов. Неговото предложение е изложено в докладна записка, която ще се разглежда от Общински съвет-Трън на заседание тази седмица, предаде Zapadno.com.

В документа Ангелов твърди, че през 2024-та и 2025-та година кариерите в село Ездимирци и село Цегриловци са се използвали нелегално за добив на инертни материали. Той разказва, че пред Общинския съвет кметският наместник на село Цегриловци е казал, че не може да направи разлика между кариера, която се използва, и кариера, която не се използва за добив на инертни материали. От своя страна кметският наместник на Ездимирци е обяснил, че не поглеждал към кариерата на селото, когато минава покрай нея.

В докладната се говори за кариера и при трънското село Видрар. Борис Ангелов твърди, че тя се използва за изхвърляне на битови и строителни отпадъци, които не са били отстранени, дори след установяване на извършителя и след обещание на кмета на общината да му наложи административно наказание.

Общинският съветник е сложил името си под твърдението, че изхвърляне на битови и строителни отпадъци, както и незаконен добив на инертни материали се случва и на други места до републиканските и общинските пътища. Според него тези места са известни на администрацията, защото сигнали са били подавани, кметските наместници минават всеки ден покрай тях и нееднократно са били почиствани за сметка на общинския бюджет.

Според Борис Ангелов ефективна мярка срещу този проблем е да се ограничи достъпът до тези места от републиканските и общинските пътища. Той предлага на Общинския съвет да вземе официално решение, с което местният парламент да възложи на кмета на община Трън да обсъди с компетентните институции изграждането на диги на местата, където могат да се изхвърлят отпадъци. Той смята, че дигите трябва да са високи поне един метър, така че да препятстват достъпа до кариерите за незаконен добив и до крайпътните участъци, превръщащи се в сметища. Ако общинските народни избраници приемат това решение, кметът ще трябва да осигури проверки всяка седмица за целостта на изградените диги.

Също така Борис Ангелов има идея да се „подпише празен чек“ на кмета. Тоест, предварително да се даде „зелена светлина“, като упълномощят кмета да приеме неопределено решение, в случай че Агенция „Пътна инфраструктура, Областната администрация и Министерството на регионалното развитие и благоустройството предложат по-добри решения за справяне с проблема.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *