„ВиК“ – Перник ще приема плащания до 22 декември, заради еврото

„ВиК“ – Перник ще приема плащания до 22 декември, заради еврото

Клиентите на „ВиК“ ООД гр. Перник ще могат да плащат задълженията си за използвани ВиК услуги до 22 декември 2025 г. включително.

С оглед на необходимата техническа подготовка във връзка със смяната на валутата се налага пренастройване на софтуера на ВиК дружеството, така че всички финансови процеси, които касаят събираемостта, осчетоводяването и обработката на информация по отношение на плащанията да отговаря на законовите изисквания за въвеждане на еврото.

В периода от 23 декември 2025 г. до 5 януари 2026 г. плащания няма да могат да бъдат правени и чрез „Български пощи“, през системите на Epay.bg и Easypay, както и с дебитна или кредитна карта.

Припомняме, че според Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ) от 1 януари 2026 г. до 1 февруари 2026 г. банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България.

След 5 януари 2026 г. гражданите ще могат да плащат сметките си за вода към „ВиК“ ООД, гр. Перник в касите на дружеството и в двете валути – лева и евро, но ще получават рестото си само в евро. Само в случай на обективна невъзможност, като липса на наличност, касиерите на „ВиК“ ООД, гр. Перник, ще имат право да върнат остатъка в брой в левове.

След 1 февруари 2026 г. еврото ще остане единствената валута в страната ни и плащанията ще могат да се осъществяват само в евро.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *