Брезнишкото „Водоснабдяване“ разработи технология за пречистване на мангана във водата

Брезнишкото „Водоснабдяване“ разработи технология за пречистване на мангана във водата

„Това, което ни предлага като технология на пречистване на мангана от водата фирмата, от която Община Брезник поиска оферта, на практика ние го правим в нашата Пречиствателна станция, но за много по-ниска цена, която ни е по джоба. Заедно с наш колега, физик, разработихме собствена технология за пречистване на водата в Пречиствателната станция на Брезник от наличие на манган и арсен. В момента обмисляме да патентоваме тази технология.

Всички реагенти, които са използвани за пречистването, са утвърдени от Министерството на здравеопазването и имат разрешителни. Те са представени на РЗИ-Перник и утвърдени от там. Пробите, които взе няколко пъти Здравната инспекция, потвърждават, че няма наличност на манган и арсен в питейната вода. Това означава, че нашата технология е ефективна“ Това заяви на извънредното заседание на Общинския съвет в Брезник в края на миналата седмица управителят на „Водоснабдяване“ ЕООД-Брезник инж. Даниела Петкова.

Ще припомним, че офертата за пречистване на мангана, която предложи на Община Брезник фирма „Еко Макс Био“ за система за пречистване на питейна вода от манган възлиза на 1 980 000 евро без ДДС за една станция, а за две – между 2 040 000 и 2 080 000 евро.

Според нея, основният проблем в момента не е в качеството, а в количеството на водата, която постъпва в язовир „Красава“2. Ползваме вода от подземните ресурси 6-7л/с и добавяме от язовир вода, в зависимост от нивото на резервоара на изход, средно 10 л/с. Въпреки това водоемът се пълни твърде бавно“ заяви управителката.

Към момента/13л11л2025 г/ обемът му е 716 240,4 кубически метра, включително мъртвия обем. Полезният обем на водоема е едва 271 240 кубически метра. Кой каквито и теории да коментира, истината е , че притоци в язовира практически няма. Язовир „Красава“2 се захранва от река Гърлска и чрез пълнеща деривация от река Конска, но за съжаление в последните месеци вода няма“, уточни Костадинова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *